Коли дитина з’являється на світ, вона  зазвичай має імунітет (несприйнятливість) до деяких інфекцій. Це заслуга антитіл,  які передаються через плаценту від матері новонародженого. Згодом немовля постійно отримує додаткову порцію антитіл з молоком матері. Такий імунітет називають пасивним. Він носить тимчасовий характер, згасаючи до кінця першого року життя. Створити тривалий і, як кажуть лікарі, активний імунітет до деяких хвороб, можна за допомогою вакцинації.

Введення вакцини називають щепленням. До складу вакцин можуть входити як окремі частини збудників інфекційних захворювань (білки, полісахариди), так і цілі убиті чи ослаблені живі мікроорганізми. Серед мікроорганізмів, проти яких успішно борються за допомогою щеплень, можуть бути віруси (наприклад збудники кору, краснухи, свинки, поліомієліту, гепатиту В, ротавірусної інфекції) або бактерії (збудники туберкульозу, дифтерії, коклюшу, правця, гемофилусной інфекції).

Вакцинація – це найефективніший і економічно вигідний засіб захисту проти інфекційних хвороб, відомий сучасній медицині. Необгрунтована критика вакцинації  була викликана прагненням до роздування сенсацій з окремих і не завжди доведених випадків ускладнень, після введення вакцин (поствакцинальних ускладнень). Лікарям відомо, що побічні дії властиві всім лікарських препаратів, в тому числі і вакцин. Однак ризик отримати реакцію на щеплення не йде ні в яке порівняння з ризиком ускладнень від інфекційних хвороб у нещеплених дітей. Наприклад, за даними вчених, які вивчають наслідки захворювання на кір, такі грізні ускладнення як кіровий енцефаліт (запалення мозку) і судомний синдром виникають у 2-6 дітей на кожну тисячу які заразилися. Кірова пневмонія, від якої діти нерідко помирають, реєструється ще частіше – у 5-6% хворих.

Вакцини можна умовно розділити на чотири групи:

1) Живі вакцини. Вони містять ослаблений живий мікроорганізм. Прикладом можуть служити вакцини проти поліомієліту, кору, свинки, краснухи або туберкульозу.

2) інактивованих вакцин. Містять або убитий цілий мікроорганізм (наприклад цільноклітинна вакцина проти коклюшу, інактивована вакцина проти сказу, вакцина проти вірусного гепатиту А), або компоненти клітинної стінки чи інших частин збудника, як наприклад у ацелюлярній вакцині проти коклюшу, вакцині проти менінгококової інфекції.

3) Анатоксини. Вакцини, що містять інактивований токсин (отрута) продукується бактеріями. Прикладом можуть служити вакцини проти дифтерії та правця.

4) Біосинтетичні вакцини. Вакцини, отримані методами генної інженерії. Прикладом може служити рекомбінантна вакцина проти вірусного гепатиту B, вакцина проти ротавірусної інфекції.

Leave a Reply